ମୁଖ୍ୟ ଖବର

ବାର୍ଡ଼ଫ୍ଲୁ ଚିହ୍ନଟ ପରେ ସତର୍କ ରହିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ କମ୍ ସମ୍ବାଦଦାତା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଜାନୁୟାରୀ ୯(ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ କମ୍) ରାଜ୍ୟରେ ବାର୍ଡ଼ଫ୍ଲୁ ଚିହ୍ନଟ ପରେ ଏଥିପ୍ରତି ସତର୍କ ରହିବାକୁ ସରକାର ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିବା ଜଣେ ଅଧିକାରୀ ସୋମବାର କହିଛନ୍ତି ।

“”ଗତ ପନ୍ଦରଦିନ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଶତାଧିକ କାଉ ଓ କୁକୁଡ଼ା ମରି ପଡ଼ିଥିବା ଲକ୍ଷ୍ୟକରି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପ୍ରାୟ ୩୦୦ ପକ୍ଷୀଙ୍କର ରକ୍ତ ନମୂନା ଭୋପାଳସ୍ଥିତ ପରୀକ୍ଷାଗାରକୁ ପଠାଇଛନ୍ତି” ମତ୍ସ୍ୟ ଓ ପଶୁ ସଂପଦ ବିଭାଗ ସଚିବ ସତ୍ୟବ୍ରତ ସାହୁ କହିଛନ୍ତି ।

“”ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ କୁକୁଡ଼ାର ଦେହରେ ଏଚ୍ଏସ୍ଏନ୍-୧ ଭୂତାଣୁ ଥିବା ପରୀକ୍ଷାଗାରରୁ ଆମକୁ ରବିବାର ଜଣାଇଥିଲେ । ଉକ୍ତ କୁକୁଡ଼ାଟି ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲାର କେରାଙ୍ଗ ଅଞ୍ଚଳର” ସେ କହିଛନ୍ତି ।

“”ଆମେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନକୁ ଜିଲ୍ଲାର ସମସ୍ତ ପକ୍ଷୀଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛୁ । ସେହି ଅଞ୍ଚଳରୁ କୌଣସି ପକ୍ଷୀ ବାହାରକୁ ନ ପଠାଯିବ ସେଥିପ୍ରତି ମଧ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛୁ”ସାହୁ କହିଛନ୍ତି ।

ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କର ଦେହରେ ବାର୍ଡ଼ଫ୍ଲୁ ଜନିତ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଗଲେ ସେମାନଙ୍କ ରକ୍ତ ନମୂନା ସଂଗ୍ରହ କରି
ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପଠାଇବାକୁ ସମସ୍ତ ୩୦ଟି ଜିଲ୍ଲାର ଜିିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ବିଶ୍ୱ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଚିଲିକା ହ୍ରଦ ଓ ଭିତରକନିକାକୁ ଆସିଥିବା ବିଦେଶାଗତ ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କ ଉପରେ କଡ଼ା ନଜର ରଖିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଅଧିକାରୀ ମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ।

ଓଡ଼ିଶା ଡ଼ଟ୍ କମ୍

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.