ଓଡିଶା ନ୍ୟୁଜ/ Odisha News
ଓଡିଶା ଖବର

ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ସୀମାରେଖା ତଳେ ଥିବା ପରିବାର ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ: ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ

ଓଡିଶା ଡଟ୍ କମ୍ ସମ୍ବାଦଦାତା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,ଡିସେମ୍ବର ୧୨(ଓଡିଶା ଡଟ୍ କମ୍)-ରାଜ୍ୟ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରସନ୍ନ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ୨୦୧୨-୧୩ ଆର୍ଥକ ବର୍ଷଲାଗି ଆଗତ କରିଥିବା ୩୯୩୨ କୋଟି ୪୦ ଲକ୍ଷ ୯୯ ହଜାର ଟଙ୍କାର ପ୍ରଥମ ଅତିରିକ୍ତ ବ୍ୟୟ ମଞ୍ଜୁରୀ ବିଲ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଗୃହରେ ଗୃହୀତ ହୋଇଛି ।

ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଉପସ୍ଥାପିତ ୩୯୩୨,୪୦,୯୯,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ପ୍ରଥମ ଅତିରିକ୍ତ ବ୍ୟୟ ମଞ୍ଜୁରୀ ବିଲ ଉପରେ ଦୀର୍ଘ ସାଢେ ୫ ଘଣ୍ଟା ଧରି ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା ।

ଏହା ଉପରେ ଆଲୋଚନା ବେଳେ ବିରୋଧୀ ଓ ଶାସକ ସଦସ୍ୟମାନେ ପରସ୍ପରକୁ ତୀବ୍ର ଆକ୍ଷେପ ଓ ପ୍ରତି ଆକ୍ଷେପ କରିଥିଲେ । ଶେଷରେ ବିଲଟି ବିଧାନସଭାର ଅନୁମୋଦନ ଲାଭ କରିଛି ।

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଅଫିସରମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ଭର୍ତ୍ସନା କରିବା ସରକାରଙ୍କ ସ୍ୱରୂପ ପଦାରେ ପକାଇଛି । ବିରୋଧୀଙ୍କ ଏହି ଅଭିଯୋଗ ଉପରେ ଉତର ରଖି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରସନ୍ନ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, ବିରୋଧୀ ଦଳ ବାସ୍ତବତା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ଯାଇ ରାଜ୍ୟ ଅର୍ଥନୀତିର ଦୟନୀୟ ଚିତ୍ର ଆଙ୍କିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛନ୍ତି ।

ବିରୋଧୀ ଦଳ ଯେଉଁ ଅଭିଯୋଗ ଆଣୁଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ଅର୍ଥନୀତି ସେ ଅବସ୍ଥାରେ ନାହିଁ । ୧୨ ବର୍ଷ ତଳେ ନବୀନ ସରକାର ଏକ ବିକଳାଙ୍ଗ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଉତରାଧିକାରୀ ସୂତ୍ରରେ ପାଇଥିଲେ । ଏବେ ସେ ସ୍ଥିତି ଆଉ ନାହିଁ । ଜାତୀୟ ଅର୍ଥନୀତିରେ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର କମୁଥିବା ବେଳେ ଏକ ପ୍ରତିକୂଳ ପରିସ୍ଥିତିରେ ରାଜ୍ୟର ଅର୍ଥନୈତିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି ।

୨୦୦୨-୦୩ରେ ରାଜ୍ୟରେ ମୁଣ୍ଡପିଛା ଆୟ ଜାତୀୟ ଆୟର ୬୧ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା । ୨୦୦୮-୦୯ ବେଳକୁ ଏହା ୭୧ ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିପାରିଛି । କଂଗ୍ରେସ ଶାସନ ସମୟରେ ରାଜ୍ୟର ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ସୀମାରେଖା ତଳେ ଥିବା ପରିବାର ସଂଖ୍ୟା ୬୦.୧ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା । ୨୦୦୯-୧୦ରେ ଏହା ୩୭ ପ୍ରତିଶତକୁ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ୨୦୦୫-୦୬ରୁ ଓଡ଼ିଶା ରାଜସ୍ୱ ବଳକା ରାଜ୍ୟ ହୋଇପାରିଛି ।

ଏହା ରାଜ୍ୟର ଅର୍ଥନୈତିକ ବିକାଶର ଏକ ସଫଳ ଚିତ୍ର ବୋଲି ୨୦୧୨-୧୩ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ଅତିରିକ୍ତ ବ୍ୟୟ ମଞ୍ଜୁରୀ ବିଲ ଉପରେ ଆଲୋନାର ଉତରରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରସନ୍ନ କୁମାର ଆଚାର୍ଯ୍ୟ କହିଛନ୍ତି । ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉତରରେ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରି ବିରୋଧୀ କଂଗ୍ରେସ ସଦସ୍ୟମାନେ କକ୍ଷତ୍ୟାଗ କରିଥିଲେ ।

ଆଲୋଚନା ଆରମ୍ଭ କରି ବିରୋଧୀ ଦଳ ନେତା ଭୂପିନ୍ଦର ସିଂହ କହିଥିଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଖଣି ଦୁର୍ନୀତି ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି କୋଇଲା, ଡାଲି, ଏମଜିଏନଆରଇଜିଏ, ବନ୍ଦର ବୁଝାମଣାପତ୍ର, ଡ଼ୁଆଲ ଡ଼େସ୍କ, ଶକ୍ତି, ବିପିଏଲ ଚାଉଳ, ଖଣ୍ଡାଧାର ଖଣି ଲିଜ, ବେଦାନ୍ତ ପାଇଁ ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ, ଜଳସମ୍ପଦ, ଡିଏଫଡିଆଇଡି, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ କୃଷି ମିଶନ, ଏଆଇବିପି, ପିଏମଜିଏସୱାଇ ଆଦି ଦୁର୍ନୀତିରେ ଲିପ୍ତ ରହିଛନ୍ତି ।

ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି । ଗତ ତିନି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗ ୨୧ ହଜାର ୮୬୪ କୋଟି ୧୯ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିନପାରି ଫେରସ୍ତ କରିଛନ୍ତି ।

ଚାଷୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା, ଅନାହାର ମୃତ୍ୟୁ, ଫସଲ ବୀମା ଦେବାରେ ବିଫଳତା, ଡାକ୍ତର ମାଧବୀଙ୍କ ଶବ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇ ନପାରିବା ଏବଂ ହତ୍ୟା ଧର୍ଷଣ ବଢି ଚାଲିଥିବା ଘଟଣାରୁ ରାଜ୍ୟର ଆଇନଶୃଙ୍ଖଳା ଅବସ୍ଥା କିଭଳି ଅଛି ତାହା ଅନୁମେୟ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ସିଂହ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ।

ସ୍ୱାଧୀନ ସଦସ୍ୟ ପ୍ରତାପ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ କହିଥିଲେ, ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ସୁବିଚାର ଆଶା କରାଯାଇନପାରେ । ଏ ସରକାର ଏକ ମୁଖା ପିନ୍ଧା ସରକାର । କଂଗ୍ରେସ ଯଦି ଦୁର୍ନୀତିର ବାଲିଗଦା ହୁଏ ତେବେ ବିଜେଡିକୁ ଦୁର୍ନୀତିର ହିମାଳୟ ପାହାଡ଼ କହିଲେ ଅତୁ୍ୟକ୍ତି ହେବ ନାହିଁ ବୋଲିି ସେ କହିଥିଲେ ।

ଆଲୋଚନାରେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିଧାୟକ ସୁରେନ୍ଦ୍ର ପରମାଣିକ,ଦେବୀ ପ୍ରସନ୍ନ ଚନ୍ଦ, ଡାକ୍ତର ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ମାଝୀ ଓ ଅନନ୍ତ ଦାସ ପ୍ରମୁଖ ଆଲୋଚନାରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ ।

ଓଡିଶା ଡଟ୍ କମ୍

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.