ଓଡିଶା ନ୍ୟୁଜ/ Odisha News
ମାନବାଧିକାର

ସରକାରୀ ନିଷ୍କ୍ରିୟତା ଅଭିଯୋଗ କରି ବିଚାରାଧୀନ ବନ୍ଦୀଙ୍କ ଅନଶନ

ଓଡିଶା ଡଟ କମ ସଂବାଦ ଦାତା

ଭୁବନେଶ୍ଵର, ୦୬ ମଇ ( ଓଡିଶା ଡଟ କମ) ସେମାନଙ୍କୁ ମିଥ୍ୟା ଅଭିଯୋଗରେ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିବା ଦାବି କରି ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାର ଭଞ୍ଜନଗର ଜେଲରେ ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ଧରି ବିଚାରଧିନ ବନ୍ଦୀ ଭାବେ ଦିନକାଟୁଥିବା ଏଗାର  ଜଣ ବନ୍ଦୀ ବୁଧବାର ଠାରୁ ଅନଶନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ମିଥ୍ୟା ମୋକଦ୍ଦମା ବିରୋଧୀ ଅଭିଯାନ ନାମକ ଏକ ସଂଗଠନ ସୂଚନା ଦେଇଛି ।

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଏବଂ ଭଞ୍ଜନଗର ଜେଲରେ ଦୀର୍ଘ ଦୁଇ ବର୍ଷ ରୁ ଚାରି ବର୍ଷ କାଳ ବିଚାରଧୀନ ବନ୍ଦୀ ଭାବେ ବିକ୍ରମ ମଳିକ, ଆବେଲ ଗମାଙ୍ଗ, କାନ୍ଦ୍ରା ଦଳବେହେରା, ନିରାକାର ନାୟକ, ଶୀଳାଦିତ୍ୟ ସିଂ,କଦମ ବାଜିଲ , ତେଲେମ ସୋନି , ମାଳତୀ ମାଝି, ଧୋବା ଦିଗାଳଓ ସୁଦର୍ଶନ ମଣ୍ଡଳ ରହିଛନ୍ତି ।

ସେମାନଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଗୁଡିକର ତୁରନ୍ତ ବିଚାର କରିବା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସାକ୍ଷୀ ମାନେ ଆସୁନଥିବାରୁ ସେମାଙ୍କ ବିଚାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ବିଳମ୍ବିତ ହୋଇ ଚାଲିଥିବା ଏହି ସଂଗଠନ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ।

ଗୋଟିଏ ପଟେ ସେମାନଙ୍କୁ ଜାମିନ ମିଳୁନାହିଁ ଏବଂ ଅନ୍ୟପଟେ ବିଚାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ମଧ୍ୟ ସରୁନହିଁ। ସାକ୍ଷୀ ମାନେ ଆସୁନାହାନ୍ତି ବୋଲି କୁହାଯାଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କୁ ହାଜର କରାଇବା ଦିଗରେ କୋର୍ଟ କିମ୍ବା ପୁଲିସ କୋଣସି ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରୁନଥିବା ଅଭିଯାନ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ।

ଏପରିକି ସମାନ ଧରଣର କେଶରେ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ବିଚାରଧିନ ବନ୍ଦୀ ସଂଗ୍ରାମ ମହାନ୍ତି ଙ୍କୁ ହାଇକୋର୍ଟ ଓ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରୁ ଜାମିନ ମିଳିସାରିଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ଏବଂ ପାରଳଖାମୁଣ୍ଡି ଓ ଫୁଲବାଣୀ କୋର୍ଟରେ ତ୍ଵରିତ ବିଚାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ରେ ଅନେକ ନିର୍ଦ୍ଦୋଶ ବ୍ୟକ୍ତି ଖଲାସ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଭଞ୍ଜନଗର କୋର୍ଟର ବିଳମ୍ବିତ ନ୍ୟାୟିକ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଯୋଗୁ ଆଦିବାସୀ ଓ ଦଳିତ ଭାଗ୍ୟକୁ ଆଦରି ଜେଲରେ ସଢୁଛନ୍ତି, ସଂଗଠନ କହିଛି  ।

ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଭଞ୍ଜନଗର ଜେଲ ରେଏହି ବିଚାରଧିନ ବନ୍ଦୀ ମାନଙ୍କ ର ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ ଦାବୀକୁ ମିଥ୍ୟା ମକୋଦ୍ଦମା ବିରୁଦ୍ଧରେ ଅଭିଯାନ ଓଡିଶା ପକ୍ଷରୁ ରାଜ୍ୟ ଆବାହକ ନରେନ୍ଦ୍ର ମହାନ୍ତି ଓ ଉପଦେଷ୍ଟା ଆଡଭୋକେଟ ବିଶ୍ଵପ୍ରିୟ କାନୁନଗୋ ସମର୍ଥନ କରିବା ସହିତ ସମସ୍ତ ବନ୍ଦୀ ସେମାନଙ୍କ ନାମରେ କଣ କଣ କେସ ଅଛି ତାହା ଜଣାଇବା ତ୍ଵରିତ ବିଚାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ମାଧ୍ୟମରେ ସେମାନଙ୍କ ବିଚାର ଶେଷ କରିବା , ବିଚାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ବିଳମ୍ବିତ ହେଉଥିବାରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଜାମିନ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।

ଭଞ୍ଜନଗର ଜେଲରେ ଥିବା ଏଗାର ଜଣ ବନ୍ଦୀ ସେମାନଙ୍କ ବିଚାର କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଚାର ବିଭାଗ ଓ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍କ୍ରିୟତା ପ୍ରତିବାଦରେ ଓ ‘ତୁରନ୍ତ ବିଚାର ନଚେତ ଜାମିନ’ ଦାବିକରି ବୁଧବାରଠାରୁ ଆମରଣ ଅନଶନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ଓ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସେମାନେ ଲିଖିତ ଭାବରେ ଭଞ୍ଜନଗର ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ଦୌରାଜଜ ଙ୍କୁ କୋର୍ଟରେ ଅବଗତ କରାଇଥିବା ଏହି ସଂଗଠନ କହିଛି ।

ଓଡିଶା ଡଟ କମ

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.