ଅପରାଧ

ବ୍ୟଭିଚାର ଅଭିଯୋଗ ପରେ ସାରଥୀ ବାବା ଗିରଫ

ଓଡିଶା ଡଟ୍ କମ୍ ସମ୍ବାଦଦାତା

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା,୮ ଅଗଷ୍ଟ (ଓଡିଶା ଡଟ୍ କମ୍): ଖବର କାଗଜ ଓ ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲରେ ସାରଥୀବାବା ବ୍ୟଭିଚାରରେ ଲିପ୍ତ ଥିବା ଖବର ପ୍ରଚାର ହେବା ପରେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ସ୍ଥିତ ତାଙ୍କ ଆଶ୍ରମ ନିକଟରେ ବ୍ୟାପକ ଉତ୍ତେଜନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ବେଳେ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ବାବାଙ୍କୁ ଶନିବାର ଗିରଫ କରିଛନ୍ତି ।

ବାବାଙ୍କୁ ଶୁକ୍ରବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତ୍ରିରେ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ତାଙ୍କ ଆଶ୍ରମରୁ କଟକ ଆଣି ପଚରା ଉଚୁରା ଚଳାଇଥିଲା । କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ଅଧିକାରୀମାନେ ଆଶ୍ରମରୁ ବହୁମୂଲ୍ୟ ସମ୍ପତ୍ତି ସହ, ସୁନା, ରୂପା, ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ଓ କେତେକ ମୂଲ୍ୟବାନ କାଗଜ ପତ୍ର ଜବତ କରିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

ଗତ ଅଗଷ୍ଟ ୩ ତାରିଖ ଦିନ ହାଇଦ୍ରାବାଦର ଏକ ହୋଟେଲରେ ସାରଥିବାବା ଓ ତାଙ୍କ ସହ କଟକ ଏସସିବି ମେଡିକାଲ କଲେଜର ଜଣେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଏକାଠି ରହିଥିବା ଖବର କେତେକ ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରସାରିତ କରିଥିଲେ ।

ଏହା ପରେ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ସାରଥି ବିରୋଧୀ ପ୍ରତିବାଦ ଦେଖାଦେଇ ଏହା ଏକ ଜନ ଆନ୍ଦୋଳନର ରୂପ ନେଇଥିଲା । କେନ୍ଦ୍ରାପଡାରେ ବାବାଙ୍କ ଆଶ୍ରମ ନିକଟରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ବ୍ୟାପକ ଭଙ୍ଗାରୁଜା ଓ ପୋଡାଜଳା କରିବାରୁ ସେଠାରେ ପ୍ରଶାସନ ୧୪୪ ଧାରା ଲାଗୁ କରିଥିଲା ।

ଜନ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ପ୍ରଶମିତ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ସରକାର କେନ୍ଦ୍ରପଡା ଏସପି ସତିଶ୍ ଗଜଭିୟେଙ୍କୁ ବଦଳି କରି ତାଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ନୂଆ ଏସପି ନୀତିନ ଜିତ ସିଂଙ୍କୁ ଦାୟିତ୍ଵ ଦେଇଥିଲେ ।

ପରସ୍ଥିତିକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ କ୍ରମେ କେନ୍ଦ୍ରାଞ୍ଚଳ ଆଇଜି ଆରପି କୋଚ୍ଚେ ମଧ୍ୟ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ଘଟଣାର ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଥିଲେ ।

ବାବା ତାଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ କୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ସହ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ରେ ଛନ୍ଦି ହୋଇପଡିଥିବା ସମ୍ପୃକ୍ତ ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରୀ ବାବାଙ୍କସହ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଯିବା ଓ ସେଠାରେ ଏକ ହୋଟେଲରେ ରହିବା ଘଟଣା ପରୋକ୍ଷରେ ସ୍ଵୀକାର କରିଛନ୍ତି ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବାବାଙ୍କ ସହ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଯିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଆଶ୍ରମର କୈଳାସ, ଖଗେଶ୍ଵର, ନନ୍ଦି ଓ କିଶୋର ବାଧ୍ୟ କରିବା ସହ ବ୍ଲାକମେଲିଂ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ।

ଏଥିରେ ବାବଙ୍କର କିଛି ଦୋଷ ନଥିବା ଦର୍ଶାଇ ତାଙ୍କୁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ବଦନାମ କରାଯାଉଥିବା ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ଥିବା କହି ସେ ପୋଲିସ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଦାବୀ କରିଛନ୍ତି ।

ଓଡିଶା ଡଟ୍ କମ୍

Leave a Reply